Arvtavasti 1910. aastal valminud lossi ballisaalis oli juugendstiilis laemuster, kaks kaminat, seintel massiivsed ülevärvitud saviportreed, lae ja seinte vahel savist ornamentmuster, põrandal ringparkett ja muud ilustused.

Lossis oli traditsiooniks korraldada laupäeva õhtuti ümbruskonna mõisnikele balle ja pidusid. Alates 1923. aastast, pärast Tartu Saksa korporatsiooni ning mõisa rentimist Eesti riigilt, sai mõisa ballisaalist Saksa vähemusrahvuse kokkusaamiskoht. Ballisaalis tantsiti, esimesel korrusel mängiti piljardit ja Punases toas mängiti kaarte.

1941-1944. aastatel tegutses Pikajärve mõisas Saksa armee puhkekodu. Laupäeviti korraldati siin balle, kuhu ka saksa mundris eestlasi jalga keerutama lubati.

Nõukogude ajal ehitati saali kaks vaheseina ja koridori sein ning suleti pääs rõdule. Välja lõhuti ka kaminad ja kõik ilustused. Jahisaali tehti punanurk.

1996. aastal lõhkus praegune mõisnik vaheseinad välja ning leidis seinte seest trepidetaile ja ühe välisukse, mis aitasid kaasa lossi taastamisel.